Arabic English German Russian Turkish

facebook  
twitter  
googleplus  
linkedin.png  
youtube  
skype  
rss  
rss

PLASTİK KALIPÇILAR

Plastik Kalıpçılar için varoluş serüveni hangi yıllara rastlar? Bu mesleğin temelleri ne zaman kimler tarafından atıldı. Kalıpçılar olarak tarihi bu gelişmeleri bir çoğumuz bilmiyoruz. Tarihte bir gezinti yapalım ve plastik kalıpçılar nasıl doğdu günümüze gelinceye serüvene göz atalım.
May 24, 2014 19:16

Plastik Kalıpçılar

Kalıp, plastikten parçalar üretenler için bir imalat sürecidir. Yüksek ısıda ısıtılmış hammadde bir havuz içinden kalıp adı verilen yapılandırma boşluğunun içinde yüksek basınç ile sıkıştırılarak enjekte edilir. Genelde metal, çelik veya alüminyumdan, bir mühendis eliyle tasarlanmış olan yapı plastik kalıpçılar tarafından hassas bir işçilik ile oluşturulur.

Kalıp 1861 yılında plastik kalıpçılar piri olarak bilinen Alexander Parkes' in çalışmaları yapıldı. Kamuya malzeme üretmek için yapılan ürün 1862 de Londrada uluslar arası fuarda sunuldu. O yıllarda Selülozdan üretilmiş olan mamüller pahalı çatlamaya çok müsait ve yüksek yanıcı özelliği ile eleştirildi. John Wesley Hyatt 1868 yılında Parkes'in çalışmasını bir adım ileri götürerek geliştirdiği Celluloid adında bir malzeme ile iyi sonuçlar aldı ve kardeşi Yeşaya ile birlikte 1872 senesinde makinenin patentini aldı. Plastik kalıpçılar piri Parkes'in ortaya koyduğu bu sistem bugünkü üretiilerin ürünlerine nazaran oldukça basit bi sistemdi. Zamanın düğme tarak gibi eşyaları bu şekilde yapılmaya başlandı. Kalıp içine ısıtılmış eryiğin bir silindir vasıtası ile piston kullanarak enjekte eden, sistem yıllar içinde yavaş yavaş ilerledi ve bugünkü halini aldı.

İkinci dünya savaşı ucuz ve seri imal edilen ürünlere büyük bir talep yarattı. Bu pazar plastik kalıpçılar için sektörün hızla gelişmesini sağladı. 1946 yılında, Amerikalı araştırmacı James Watson Hendry enjeksiyon hızı ve ortaya çıkan malzemenin kalitesi üzerinde çok daha hassas kontrole izin veren ilk vidalı enjeksiyon makinesinin üretimini yaptı. Bu makina ayrıca, isteğe göre renkli ve dönüşümü mümkün hammadde kullanıyordu. Üretilen ürünlerin tekrar kırılarak üretime geri dönüşünün sağlanması imalatı daha karlı ve ekonomik hale getirdi. .


Arabic English German Russian Turkish

facebook   twitter   googleplus   linkedin.png   youtube   skype   rss   rss

 

Copyright © 2013 cozumkalip. All rights reserved